zapěstuji korunky (zde a zde); odstraňuji podrůstání
udržuji ochranu proti okusu a oporu
Jak to probíhá
Vysadím vám jak velký extenzivní sad, tak malý za humny či v zahradě...
detaily a ceny níže
Vaše stromy vaše investice
1) Projekt
Co ode mne dostanete a jak to proběhne:
●
sejdeme se společně u vás na pozemku, obhlédnu jeho stav, klimatické podmínky, mikroklima a zjistím jeho možnosti a limity
●
probereme vaše vize, představy a přání, spon výsadby podle typu hospodaření atd.
●
následně zpracuji dokumentaci, která bude obsahovat:
–
seznam vhodných odrůd k výsadbě v místních přírodních podmínkách (někde jabloně rostou, jinde se hodí třešně) a odpovídající vašim představám a prioritám (ovoce po celou sezonu, na mošt, sušení, na cider či podle převažující krajinářské a ekologické funkce — krajinotvorný sad). Osobně preferuji staré a krajové odrůdy
–
dle požadavku či potřeby dostanete výsadbový plán, harmonogram prací, rozpočet, popisy způsobu výsadby a následné péče
●
vše připomínkujete, odsouhlasíte a poté pečlivě naplánujeme výsadbu
Cena orientační: 10 000 — 20 000 Kč
—
dle rozsahu dokumentace a výsadeb
Termín: od dubna
—
čím dříve, tím lépe i vzhledem k dostupnosti/nedostupnosti odrůd na polo a vysokokmenech a odrůd vůbec
Plánujete malý sad a nepotřebujete kompletní projektovou dokumentaci? Stačí vámjen výběr odrůd dle vašich priorit anebo potřebujete pouze výsadbový plán? — napište, zavolejte, domluvíme to...
2) Realizace výsadby
jak vysazuji:
●
s předstihem zajišťuji stromky vybraných odrůd
●
podnož — stromy sázím na semenných podnožích — aby se strom dožil vysokého věku, zvládnul sucho a zhoršené podmínky při minimální péči
●
tvar — vysazuji vysokokmeny
a polokmeny — v extenzivních sadech, alejích ale i zahradách je především z důvodu údržby (zvláště sečení, ale i proti okusu zvěří) nezbytností vysazovat stromy na vysokokmenných tvarech, případně polokmenech (nad 150 cm)
ochrana proti okusu zvěří — používám kvalitní drátěnou ochranu s životností 10—15 let
●
ukotvení — kůl zabezpečuje stromek proti větru, který vyvracením brání dobrému zakořenění a zpomaluje až zastavuje růst. Stromky je nutné vázat ke kůlu na dobu cca 5 let — pokud máme zachovat princip extenzivního přístupu, tj. minima péče, tak běžně používaný smrkový kůl ho nesplňuje, potřebnou dobu nevydrží, a ve výsledku je to dražší řešení, než řezaný dubový či akátový kůl, který mám vyzkoušený.
Kůly společně s kvalitním pletivem slouží také jako ochrana proti vytloukání a povalení zvěří. Typ celkové ochrany stromku je rozdílný např. jen proti srnčí zvěři, oproti ochraně proti dobytku či jelenům v horách
podle rozsahu výsadby, náročnosti a přístupnosti terénu, tlaku zvěře ap.
Termín výsadby: říjen—prosinec
—
případně březen
Rádi byste si sad vysadili sami, chcete to udělat správně a dát stromkům dozákladu to nejlepší? — zavolejte a poradím, přijedu...
3) Následná péče do 5 let
Je pro mne velmi důležitézajistit stromkům péči, kterou potřebují do doby, než budou starší a schopny v krajině a sadě samostatně růst při minimální péči. Vašim výsadbám tuto péči zajistím.
Vysadit ovocný strom je velmi dobrým začátkem, ale pokud nezajistíme péči do věku cca 5—7 let, často pak vidíme, že možná bylo lepší ani nevysazovat (příklad). U ovocných stromů následnou péči nelze obejít, a to zvláště zapěstování koruny (zde a zde).
Následná péče po výsadbě po dobu 5 let spočívá:
●
v zapěstování koruny každoročním výchovným řezem — strom s kvalitně zapěstovanou korunou má všechny předpoklady k dlouhému životu, odolnosti a samostatnosti v krajině
●
v pravidelné údržbě ochrany proti okusu, kůlů a stavu úvazů
●
v mulčování
●
v zálivce v prvních dvou sezonách po výsadbě
Samostatnost Zpravidla po 5—7 letech přestává stromek potřebovat naši počáteční péči a začíná se stávat samostatným. Další péče spočívá v udržovacím řezu pouze jednou za 5—15 let.
První ovoce První ovoce si můžete začít užívat po 5 letech, kdy stromy na semenných podnožích začínají plodit.
Toto je jeden z mnoha příkladů důsledků absence povýsadbové i následné péče o ovocné stromy, a zvláště v otevřené krajině.
Silně zanedbaný obecní 7letý jabloňový sad na velkém kopci vzniklém jako navážka (20 m výška). Vysazeno bylo 90 jabloní. Dostal jsem zakázku na výchovný řez. Sad jsem neznal, jen jsem o něm slyšel nadšeně vyprávět na obci; je v blízkém okolí, a to je pro mne vždycky srdcovka. Beru nářadí, těším se a "přijdu—vidím—pláču". Místo 90 mladých již plodících stromů vidím pouze 40 zubožených jablůněk, které si o bujném a radostném dospívání jen sní (natož o biologické rovnováze).
Zbabčelé, věkem vypadají na polovinu, kmínky ohryzané od zajíců, zoufale zohýbané od větrů, zavětvené, olistění prachbídné. Zde proběhla pouze výsadba a možná i bez zálivky (většina uhynula těsně po výsadbě), následná péče žádná. Proč až teď najednou ta péče? — závěrečná kontrola grantu, hmmm... (proto také ořez nuceně v částečně nevhodném termínu).
Kdeže je ten nový sad?
Velká část výsadby je silně zababčená
Neodstraňované podrůstání – vstup pro houby přímo ke kořenům. Takto je zde poškozeno 50 % stromků
... co dodat
Okus – velká neošetřená rána (oplocenka ani plast. chráničky nikdy nefungují). Takto je zde poškozeno 60 % stromků
Plastová šmejd chránička - pro zajíce žádný problém
Extrémní náklon na větrném svahu – perspektiva?
Dvoják 60 cm nad zemí s tlakovým dřevem – toto je jistě brzo konečná
Výsledek mizerného kotvení na extrémně větrné lokalitě
A perspektiva do budoucnosti? Poškození kmínku okusem v 60 % (zbytek byl uchráněn jen proto, že byl obrostlý metrovou buření a stařinou; sad nebyl nikdy sečen). Poškození kmínků velkými ranami po podrůstání a obrostu v 50 %. Nadměrná nestabilita náklonem stromků od větru v 70 %. Perspektivu dožít se delšího věku a splnit smysl této z grantů placené akce má jestli 20 % stromků?
Stejně smutné jako stav stromků je, že tady nejde o ignoranci, ale o neznalost. Myšlenka výsadby a celé její zařizování vycházelo z čistého nadšení, lásky k přírodě, uzdravování krajiny — vize Boží, ALE chybí to povědomí o biologické realitě a té selské realitě... V současné době v Čechách toto povědomí o nutnosti následné několikaleté péče po vysazení ovocných dřevin naprosto chybí. Od 60. let se do krajiny nevysazovalo, či minimálně, a ta vědomost a zkušenost zanikla společně s likvidací selského stavu.
To se zrcadlí také v samotném zadávání grantů, kde následná péče ve většině případů chybí, či je špatně podchycena. Ale v posledních sedmi letech obroda extenzivního ovocnářství a zkušeností naštěstí přichází... Ale není to jen o zapomenuté vědomosti a rozpojení s přírodou, ale také o nových zkušenostech ve, od té doby, změněných přírodních podmínkách, se kterými se minulí sadaři nesetkávali — hlavně vysoké teploty, sucha, silně narušená krajina, nové patogeny aj.
Nechcete, aby vaše stromky dopadly takhle? Tady je můj TELEFON...
Toto je připravený košík na ty hrušky, jabka a švestky z vaší první úrody...